Bez duplicít a efektívne

Slovakofarma

Slovakofarma a Léčiva bývali na domácich trhoch generických prípravkov vedúcimi hráčmi. V súčasnosti sú výrobnými závodmi skupiny. Ich produkcia prešla značnými zmenami. Čiastočne na príkaz protimonopolných orgánov. Zároveň sa odstránili výrobné duplicity a využili sa silné stránky oboch podnikov. V pražskej, ako aj v hlohovskej fabrike pribudol aj nový sortiment. V Hlohovci spustili v polovici roku 2004 produkciu mäkkých želatínových kapsúl za vyše 120 miliónov korún. Vysoké investície ohlásil podnik aj v roku 2005. Investuje do nových technológií, energetiky, do zefektívnenia procesov aj do ekológie. Pokračuje tiež mierne znižovanie počtu pracovníkov. V súčasnosti zamestnáva Zentiva na Slovensku zhruba 1 200 ľudí, z toho 1 070 pracuje v hlohovskom závode. Objem produkcie pritom stúpa. Hoci sa v roku 2004 čiastočne pre zmeny vo výrobe tržby za vlastné výrobky medziročne znížili na 3,9 miliardy korún, v roku 2005 sa predpokladá zvýšenie lokálneho predaja o 10 %. Dve tretiny výroby smerujú na export. „Dôležité sú čísla za celú skupinu“, zdôrazňuje šéf slovenskej Zentivy. Konsolidované tržby zaznamenali dvojciferný nárast aj     v roku 2004, keď dosiahli takmer 10,7 miliardy českých korún (14 mld. Sk). Čistý zisk skupiny sa vyšplhal na 1,6 miliardy českých korún (2,1 mld. Sk).

Aj chémia a kozmetika

S českou sestrou koordinuje slovenská Zentiva okrem výroby liečiv aj výskum a vývoj. Produktový vývoj sa realizuje pružne podľa potrieb výroby v Hlohovci a v Prahe. Podľa toho sa presúvajú aj ľudia. Hlohovská fabrika nevyrába len liečivá. Ďalším rozvojom prechádza aj chemická výroba. Primárnym dôvodom zachovania a ďalšieho posilňovania produkcie účinných látok je zásobovanie pre skupinu. O produkciu však majú záujem aj iné farmaceutické spoločnosti. Dôležitosť si zachovala aj kozmetická divízia, ktorá aj vďaka tradičnej značke Indulona prináša ročne stomiliónové tržby. Štvrtá najväčšia farmaceutická skupina v strednej a východnej Európe má aj ďalšie expanzívne ambície. Cieľ, stanovený pri vzniku firmy, zvýšiť do roku 2010 obrat na dvojnásobok, napĺňa Zentiva nielen organickým rastom. V októbri 2005 valné zhromaždenie definitívne odobrilo akvizíciu najväčšej rumunskej farmaceutickej spoločnosti Sicomed. V plánoch Zentivy tak figuruje 22 miliónový rumunský trh s očakávaniami rastu zhruba o pätinu ročne. Ciele Zentivy obsahujú aj ďalšiu expanziu v strednej Európe a v krajinách bývalej európskej pätnástky. Nevylučujú sa ani ďalšie akvizície, hoci prednosť dostanú nové výrobné technológie vrátane biotechnológií pred zvyšovaním produkčných kapacít.

S novými akcionármi

Ďalší rast však Zentiva čoraz menej spája s druhou najväčšou investičnou spoločnosťou sveta americkou Warburg Pincus. Tá koncom septembra 2005 predala značnú časť svojich akcií. Na rozdiel od mája 2005, keď Warburg predajom časti balíka klesol tesne pod hranicu majority, však dopyt po akciách Zentivy nezaznamenal zmenu. Od marca do mája 2005 stratili účastiny takmer štvrtinu svojej ceny. Po dvojici septembrových predajov však cena pokračovala v raste, ktorý akcelerovala akvizícia Sicomedu. „Je prirodzené, že sme dopyt uspokojili predajom časti akcií Zentivy z nášho balíka,“ uvádza Nick Lowcock z londýnskej pobočky spoločnosti Warburg Pincus. Zhruba 20 % podiel si však Warburg hodlá ponechať a ťažiť z expanzie. Tá by mala mať na výkony Zentivy pozitívny vplyv. Warburg Pincus ostáva najvplyvnejším akcionárom spoločnosti. Približne 12 % podiel v držbe manažérov Zentivy však už preskočil balík, ktorý spoločne kúpili PPF a J&T. Štyri pätiny balíka nadobudla česká investičná skupina PPF, ktorá sa netají záujmom o zvyšovanie svojho podielu. Riaditeľ marketingu J&T Banky a k možnému ďalšiemu zvyšovaniu podielu nevyjadril. „Reagovali sme na ponuku na trhu“, komentuje prvý nákup. Hoci sa partneri k spôsobu vytvorenia investičného konzorcia nechcú vyjadrovať, je pravdepodobné, že išlo o účelové spojenie na nadobudnutie ponúkaného 13 % balíka.

 

 

 

 

 

Monika Vranová

Majiteľka niekoľkých úspešných obchodných spoločností. Vo voľnom čase rada bloguje a svoje skúsenosti a názory zdieľa ostatným.