Viac na tému OverenaSpolocnost.sk:  CEO spoločnosti Ing. Maroš Hrubčina, M.B.A  odpovedá

Novinka OverenaSpolocnost.sk spája odborníkov z oblasti účtovníctva, audítorstva a práva. Ponúka rýchlo a jednoducho zistiť finančný stav spoločnosti prostredníctvom webovej aplikácie.

Rozhovor s pánom Ing. Maroš Hrubčina, M.B.A., ekonómom a odborným špecialistom na ekonomickú štatistiku.

Pán inžinier Maroš Hrubčina, prezraďte nám, čím sa aktuálne pracovne zaoberáte.

Aktuálne sa zaoberám webovou aplikáciou pod doménou OverenaSpolocnost.sk.

Chceme zvýšiť povedomie bežných spotrebiteľov o dodávateľoch a jednotlivých spoločnostiach. Chceme, aby zákazníci poznali lepšie svojich dodávateľov a odhalili možné rizika a podvody.

Ak si bežný človek chce objednať montáž žalúzií alebo , cez náš portál jednoducho zistí, ako sa firme darí, koľko má zamestnancov a či nie je nejakým spôsobom riziková.

Viete nám popísať ako vnímate koronakrízu?

Koronakríza zasiahla niektoré špecifické odvetvia. Hlavne sa jednalo o reštauračný ale aj turistický biznis. Koronadotácie sme vnímali ako dobrý krok, čo však malo významný vplyv aj na štátny rozpočet. Bohužiaľ sa našli aj jednotlivci a predmetné dotácie zneužili.

Aký je váš názor na vojnu na Ukrajine a vplyv na ekonomiku?

Má to obrovský vplyv na komodity, aktivitu investorov ale zároveň vytvára nové potreby a tým aj rôzne nové podnikateľské aktivity.

Máte na mysli nejaké opatrenia, ktoré by ste odporučili majiteľom firiem pre zvýšenie hospodárskeho rastu v tomto ťažkom období?

Je otázne, ako domácnosti zareagujú na zvýšenie úrokových sadzieb z dlhodobého časového hľadiska. Určite by sa mali venovať inflácií a taktiež úrokovým sadzbám.

Čo očakávate od vývoja ekonomiky v roku 2022 a 2023.

Osobne očakávam recesiu. Trh sa výrazne mení. Cena komodít výraznejšie stúpa ako v predošlých rokoch. Nutné je vyhodnocovať podnikateľské aktivity a všetky podnikateľské investície.

Podľa nás vznikne presun aktív do iných oblastí podnikania ako je štandardom.

Ako odborník na ekonómiu, kde aktuálne odporúčate investovať.

Jednoznačne odporúčam Index S&P 500 prípadne iný index.

Platí zlaté pravidlo pre obyčajných  ľudí a to 50/20/30.  50% na bežnú spotrebu, 20% zábava, 30% investícia do likvidných akcií. Ja osobne sa zaoberám taktiež kryptomenami.

Monika Vranová

Majiteľka niekoľkých úspešných obchodných spoločností. Vo voľnom čase rada bloguje a svoje skúsenosti a názory zdieľa ostatným.