Michael Dell ako Edison

Michael Dell

Prestížny britský ekonomicky orientovaný denník Financial Times spoločne s významnou americkou audítorskou spoločnosťou PricewaterhouseCooppers každoročne zostavuje rebríček nazývaný „Najuznávanejšie podniky na svete“ a tiež rebríček označený ako „Najváženejšie osobnosti v podnikateľskom svete“. Obidva zoznamy sú zostavované po dôkladnom zvážení všetkých objektívnych faktov a subjektívnych názorov generálnych riaditeľov významných podnikov a správcov najväčších svetových finančných fondov. Z posledného výskumu vyšla v kategórií podnik víťazne americká General Electric a z osobností Bill Gates. V tejto súvislosti je zaujímavé venovať pozornosť aj ďalším vynikajúcim podnikom a jej najvyšším manažérom.

S osobnými počítačmi do prvej desiatky

Na šiestom mieste sa umiestnil podnik Dell Incorporated a súčasne sa jej majiteľ a generálny riaditeľ Michael Dell dostal do prvej desiatky najváženejších osobností vo svete podniknia. Vystúpil dokonca na veľmi peknú piatu priečku. Tieto skutočnosti poskytujú zaujímavú príležitosť na zamyslenie sa nad životnou dráhou a pracovnými úspechmi Michaela Della. V prvom rade je potrebné zdôrazniť, že Michael Dell na svoj relatívne mladý vek dokázal naozaj mimoriadne veľký kus manažérskej práce, keď vedel založiť podnik, z ktorej sa za niekoľko rokov stal najväčší svetový výrobca osobných počítačov s výnosmi z priameho predaja okolo 45 miliárd USD ročne. Sám sa dopracoval k majetku, ktorého hodnotu znalci oceňujú na 15 až 16 miliárd USD. Jeho podnik vyrába počítače v šiestich lokalitách a zároveň ich aj predáva. Tým sa líši od konkurentov, ktorí sa zameriavajú na také produkčné základne, ktoré sa bezprostredne nekryjú s odbytom.

Michael Dell sa usiluje o expanziu podnikania do ďalších krajín. V marci 2005 oznámil, že sa chystá vybudovať nový výrobný závod vo východnej Európe, aj keď presné miesto hovorca neoznámil. Dellov plán výstavby nového závodu vo východnej Európe by mal byť súčasťou úsilia zvýšenia aktivity tam, kde sa darí jeho najväčšiemu konkurentovi, ktorým je podnik Hewlett-Packard. Michael Dell vychádza z toho, že menej ako tento silný protivník predáva najmä v Nemecku a v Indii. Z najvyšších miest Dell Incorporated tiež vzišla informácia, že sa podnik chystá zvýšiť počet zamestnancov vo svojej divízií v Indii zo 7 000 na 8 200. Osobne o tom hovoril Michael Dell pri svojej návšteve v indickom Mohali. Spoločnosť Dell Incorporated zamestnáva v súčasnosti na celom viac ako 50 000 osôb, najviac v USA a potom v Indii.

Monika Vranová

Majiteľka niekoľkých úspešných obchodných spoločností. Vo voľnom čase rada bloguje a svoje skúsenosti a názory zdieľa ostatným.